Cushing Municipal Airport (CUH)
Cushing Municipal Airport (CUH)
CUH
Cushing Municipal Airport (CUH)
Cushing, OK
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CUH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
096-46-24.3000W/35-57-00.1000N -96.773417/35.950028 (Estimated) |
| Elevation | 925 ft / 281.94 m (Surveyed) |
| Land | 672 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Cushing, OK |
| Location | Payne County, OK |
| Magnetic Variation | 05E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Dallas-ft Worth |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | MLC - Mc Alester |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CUH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 2650 x 60 ft (808 x 18 m) |
| Surface | TURF-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 31° | 127° |
| Physical elevation | 891.00 ft | 905.00 ft |
| Coordinates | 35.946960N / 96.775136W | 35.953197N / 96.770519W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 08/26
| Dimensions | 2700 x 40 ft (823 x 12 m) |
| Surface | TURF-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 924.00 ft | 901.00 ft |
| Coordinates | 35.950513N / 96.782195W | 35.950505N / 96.773074W |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 11/29
| Dimensions | 2500 x 50 ft (762 x 15 m) |
| Surface | TURF-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 925.00 ft | 891.00 ft |
| Coordinates | 35.951021N / 96.781895W | 35.947424N / 96.774700W |
| Gradient | 1.00 | 1.40 |
| Traffic pattern | Left | Left |
Runway 18/36
| Dimensions | 5201 x 100 ft (1585 x 30 m) |
| Surface | CONC-TRTD-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 916.00 ft | 879.00 ft |
| Coordinates | 35.957250N / 96.769281W | 35.942963N / 96.769144W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |