Hollister Municipal Airport (CVH)
Hollister Municipal Airport (CVH)
CVH
Hollister Municipal Airport (CVH)
Hollister, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CVH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-24-36.9740W/36-53-36.0430N -121.410271/36.893345 (Estimated) |
| Elevation | 230 ft / 70.10 m (Surveyed) |
| Land | 343 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Hollister, CA |
| Location | San Benito County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | San Francisco |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZOA - Oakland |
| Tie-in FSS | OAK - Oakland |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | OAK (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPRY |
Runway 06/24
| Dimensions | 3150 x 100 ft (960 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 72° | 127° |
| Physical elevation | 224.00 ft | 222.00 ft |
| Coordinates | 36.889722N / 121.413413W | 36.892415N / 121.403179W |
| Gradient | 1.00 | 1.00 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 6350 x 100 ft (1935 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 202.00 ft | 230.00 ft |
| Coordinates | 36.901336N / 121.417952W | 36.887614N / 121.404548W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |