Cannon Afb Airport (CVS)
Cannon Afb Airport (CVS)
CVS
Cannon Afb Airport (CVS)
Clovis, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CVS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
103-19-19.7075W/34-22-57.9595N -103.322141/34.382767 (Estimated) |
| Elevation | 4295 ft / 1309.12 m (Surveyed) |
| From nearest city | 5 nautical miles W of Clovis, NM |
| Location | Curry County, NM |
| Magnetic Variation | 10E (1985) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CVS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | 3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 10003 x 150 ft (3049 x 46 m) |
| Surface | CONC |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 4275.00 ft | 4295.00 ft |
| Coordinates | 34.376731N / 103.331909W | 34.396156N / 103.308463W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF1 | ALSF1 |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13/31
| Dimensions | 8196 x 150 ft (2498 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 4293.00 ft | 4266.00 ft |
| Coordinates | 34.386258N / 103.334145W | 34.370335N / 103.314947W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | SSALR | SSALR |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |