Charlevoix Municipal Airport (CVX)
Charlevoix Municipal Airport (CVX)
CVX
Charlevoix Municipal Airport (CVX)
Charlevoix, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CVX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-16-31.2000W/45-18-17.2000N -85.275333/45.304778 (Estimated) |
| Elevation | 669 ft / 203.91 m (Surveyed) |
| Land | 185 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SW of Charlevoix, MI |
| Location | Charlevoix County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CVX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N1 |
Runway 04/22
| Dimensions | 1280 x 200 ft (390 x 61 m) |
| Surface | TURF-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 649.00 ft | 646.00 ft |
| Coordinates | 45.303618N / 85.271179W | 45.306077N / 85.267628W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RWY 04/22 MKD WITH 3 FT YELLOW CONES. |
Runway 09/27
| Dimensions | 4550 x 75 ft (1387 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 85° | 127° |
| Physical elevation | 669.00 ft | 643.00 ft |
| Coordinates | 45.304176N / 85.285805W | 45.305348N / 85.268202W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | 4-light PAPI on right |
| REIL | Yes | Yes |
- RY 09/27 SLOPES UP FROM E TO W.
- DEER & BIRDS ON & INVOF ARPT.
- GCO AVBL ON FREQ 121.725 THRU MINNEAPOLIS ARTCC AND FLT SVCS.
- -100 FT QUARRY/MINE, 300 FT FM RWY 9 THLD.
- GCO FREQ 121.725 OTS INDEFLY.
- RY 09 PREFERRED RY FOR LDG NGTS, JETS & TURBOPROP ACFT.
- RY 27 PREFERRED RY FOR TKOF NGTS, JETS & TURBOPROP ACFT.
- PRIOR TO 1959.