Central Wisconsin Airport (CWA)
Central Wisconsin Airport (CWA)
CWA
Central Wisconsin Airport (CWA)
Mosinee, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CWA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-40-00.4009W/44-46-39.4452N -89.666778/44.777624 (Estimated) |
| Elevation | 1277 ft / 389.23 m (Surveyed) |
| Land | 1800 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Mosinee, WI |
| Location | Marathon County, WI |
| Magnetic Variation | 00E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CWA (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 7648 x 150 ft (2331 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 77° | 127° |
| Physical elevation | 1273.00 ft | 1260.00 ft |
| Coordinates | 44.779883N / 89.675539W | 44.784467N / 89.646798W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 6501 x 150 ft (1982 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1277.00 ft | 1225.00 ft |
| Coordinates | 44.781052N / 89.675541W | 44.763492N / 89.671214W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |