Clinton Municipal Airport (CWI)
Clinton Municipal Airport (CWI)
CWI
Clinton Municipal Airport (CWI)
Clinton, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CWI |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-19-44.3000W/41-49-50.7000N -90.328972/41.830750 (Estimated) |
| Elevation | 708 ft / 215.80 m (Surveyed) |
| Land | 556 acres |
| From nearest city | 6 nautical miles SW of Clinton, IA |
| Location | Clinton County, IA |
| Magnetic Variation | 00E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CWI (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5204 x 100 ft (1586 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 30° | 127° |
| Physical elevation | 691.00 ft | 708.00 ft |
| Coordinates | 41.826336N / 90.333031W | 41.838746N / 90.323582W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 4201 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 701.00 ft | 690.00 ft |
| Coordinates | 41.833201N / 90.334241W | 41.823816N / 90.325290W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |