Dennis F Cantrell Field Airport (CWS)
Dennis F Cantrell Field Airport (CWS)
CWS
Dennis F Cantrell Field Airport (CWS)
Conway, AR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CWS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-25-28.0584W/35-04-51.5911N -92.424461/35.080998 (Estimated) |
| Elevation | 316 ft / 96.32 m (Estimated) |
| Land | 198 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles SE of Conway, AR |
| Location | Faulkner County, AR |
| Magnetic Variation | 01E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Memphis |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | JBR - Jonesboro |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | JBR (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NY1 |
Runway 08/26
| Dimensions | 4875 x 100 ft (1486 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 315.00 ft | 299.00 ft |
| Coordinates | 35.081485N / 92.432164W | 35.084058N / 92.416184W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 3278 x 60 ft (999 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 3° |
| Physical elevation | 306.00 ft | 315.00 ft |
| Coordinates | 35.082855N / 92.424576W | 35.073864N / 92.425199W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |