Lone Star Executive Airport (CXO)
Lone Star Executive Airport (CXO)
CXO
Lone Star Executive Airport (CXO)
Houston, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CXO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-24-52.3000W/30-21-08.5000N -95.414528/30.352361 (Estimated) |
| Elevation | 245 ft / 74.68 m (Surveyed) |
| Land | 1277 acres |
| From nearest city | 37 nautical miles N of Houston, TX |
| Location | Montgomery County, TX |
| Magnetic Variation | 05E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Houston |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | CXO - Montgomery County |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CXO (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 01/19
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 17° | 127° |
| Physical elevation | 230.00 ft | 229.00 ft |
| Coordinates | 30.345631N / 95.419489W | 30.358764N / 95.414808W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 14/32
| Dimensions | 6000 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | CONC-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 230.00 ft | 241.00 ft |
| Coordinates | 30.359298N / 95.417751W | 30.345706N / 95.406973W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |