Camilla-mitchell County Airport (CXU)
Camilla-mitchell County Airport (CXU)
CXU
Camilla-mitchell County Airport (CXU)
Camilla, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CXU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-14-06.8000W/31-12-47.4000N -84.235222/31.213167 (Estimated) |
| Elevation | 176 ft / 53.64 m (Surveyed) |
| Land | 174 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Camilla, GA |
| Location | Mitchell County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 5004 x 100 ft (1525 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 79° | 127° |
| Physical elevation | 168.00 ft | 176.00 ft |
| Coordinates | 31.211868N / 84.243092W | 31.214482N / 84.227377W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | No | Yes |