Pickaway County Memorial Airport (CYO)
Pickaway County Memorial Airport (CYO)
CYO
Pickaway County Memorial Airport (CYO)
Circleville, OH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CYO |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-58-55.7000W/39-30-57.6000N -82.982139/39.516000 (Estimated) |
| Elevation | 685 ft / 208.79 m (Surveyed) |
| Land | 61 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles S of Circleville, OH |
| Location | Pickaway County, OH |
| Magnetic Variation | 05W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 4346 x 75 ft (1325 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 3° | 127° |
| Physical elevation | 664.00 ft | 685.00 ft |
| Coordinates | 39.510052N / 82.982561W | 39.521966N / 82.981722W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on right | |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |