Cheyenne Rgnl/jerry Olson Field Airport (CYS)
Cheyenne Rgnl/jerry Olson Field Airport (CYS)
CYS
Cheyenne Rgnl/jerry Olson Field Airport (CYS)
Cheyenne, WY
Latest photos of Cheyenne Rgnl/jerry Olson Field Airport (CYS)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CYS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
104-48-37.7000W/41-09-20.3000N -104.810472/41.155639 (Estimated) |
| Elevation | 6159 ft / 1877.26 m (Surveyed) |
| Land | 1060 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles N of Cheyenne, WY |
| Location | Laramie County, WY |
| Magnetic Variation | 10E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cheyenne |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZDV - Denver |
| Tie-in FSS | CPR - Casper |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | CYS (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGRSY3 |
Runway 09/27
| Dimensions | 9270 x 150 ft (2825 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 95° | 127° |
| Physical elevation | 6146.00 ft | 6094.00 ft |
| Coordinates | 41.156763N / 104.821152W | 41.154413N / 104.787645W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 6690 x 150 ft (2039 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 6159.00 ft | 6124.00 ft |
| Coordinates | 41.162216N / 104.827427W | 41.149174N / 104.810339W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |