Tom B. David Fld Airport (CZL)
Tom B. David Fld Airport (CZL)
CZL
Tom B. David Fld Airport (CZL)
Calhoun, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | CZL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-56-21.0000W/34-27-19.4000N -84.939167/34.455389 (Estimated) |
| Elevation | 655 ft / 199.64 m (Estimated) |
| Land | 250 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Calhoun, GA |
| Location | Gordon County, GA |
| Magnetic Variation | 05W (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 17/35
| Dimensions | 6034 x 100 ft (1839 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 639.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 34.463515N / 84.941208W | 34.447289N / 84.937103W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |