Sauk Centre Municipal Airport (D39)
Sauk Centre Municipal Airport (D39)
D39
Sauk Centre Municipal Airport (D39)
Sauk Centre, MN
Latest photos of Sauk Centre Municipal Airport (D39)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | D39 |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
094-55-59.6873W/45-42-23.7696N -94.933246/45.706603 (Estimated) |
| Elevation | 1244 ft / 379.17 m (Surveyed) |
| Land | 160 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Sauk Centre, MN |
| Location | Stearns County, MN |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | PNM (NOTAM-d service available) |
Runway 08/26
| Dimensions | 2404 x 120 ft (733 x 37 m) |
| Surface | TURF-F |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 91° | 127° |
| Physical elevation | 1239.00 ft | 1242.00 ft |
| Coordinates | 45.708723N / 94.937938W | 45.708707N / 94.928529W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
*RY 08 /26 MKD WITH YELLOW CONES. SOME DAMAGED. |
Runway 14/32
| Dimensions | 3296 x 60 ft (1005 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1240.00 ft | 1240.00 ft |
| Coordinates | 45.709008N / 94.936400W | 45.701116N / 94.930113W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |