Davison Aaf Airport (DAA)
Davison Aaf Airport (DAA)
DAA
Davison Aaf Airport (DAA)
Fort Belvoir, VA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DAA |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-10-52.1211W/38-42-54.4000N -77.181145/38.715111 (Estimated) |
| Elevation | 73 ft / 22.25 m (Surveyed) |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Fort Belvoir, VA |
| Location | Fairfax County, VA |
| Magnetic Variation | 09W (1985) |
| Airport Use | Private |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Split-Clear-Green (lighted military airport) |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 1100 ft |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCA (NOTAM-d service available) |
Runway 14/32
| Dimensions | 5619 x 75 ft (1713 x 23 m) |
| Surface | ASPH |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 49.00 ft | 73.00 ft |
| Coordinates | 38.720419N / 77.188290W | 38.709802N / 77.174000W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSF | |
| REIL | No | No |