Daytona Beach International Airport (DAB)
Daytona Beach International Airport (DAB)
DAB
Daytona Beach International Airport (DAB)
Daytona Beach, FL
Latest photos of Daytona Beach International Airport (DAB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DAB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-03-29.0000W/29-10-47.7000N -81.058056/29.179917 (Estimated) |
| Elevation | 34 ft / 10.36 m (Surveyed) |
| Land | 1800 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Daytona Beach, FL |
| Location | Volusia County, FL |
| Magnetic Variation | 05W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | PIE - Saint Petersburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAB (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPRY3 |
Runway 07L/25R
| Dimensions | 10500 x 150 ft (3200 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07L | 25R | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 28.00 ft | 33.00 ft |
| Coordinates | 29.172550N / 81.077787W | 29.184651N / 81.047916W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | MALSR |
| REIL | No | |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
Runway 07R/25L
| Dimensions | 3195 x 100 ft (974 x 30 m) |
| Surface | ASPH-P |
| 07R | 25L | |
|---|---|---|
| Alignment | 65° | 127° |
| Physical elevation | 28.00 ft | 32.00 ft |
| Coordinates | 29.176032N / 81.056842W | 29.179726N / 81.047756W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 16/34
| Dimensions | 6001 x 150 ft (1829 x 46 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 31.00 ft | 32.00 ft |
| Coordinates | 29.190880N / 81.056331W | 29.175672N / 81.049035W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |