Necedah Airport (DAF)
Necedah Airport (DAF)
DAF
Necedah Airport (DAF)
Necedah, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DAF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-05-06.4000W/44-02-00.4000N -90.085111/44.033444 (Estimated) |
| Elevation | 919 ft / 280.11 m (Surveyed) |
| Land | 93 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Necedah, WI |
| Location | Juneau County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | GRB (NOTAM-d service available) |
Runway 18/36
| Dimensions | 2721 x 60 ft (829 x 18 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 912.00 ft | 919.00 ft |
| Coordinates | 44.037166N / 90.085156W | 44.029704N / 90.085072W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |