Barstow-daggett Airport (DAG)
Barstow-daggett Airport (DAG)
DAG
Barstow-daggett Airport (DAG)
Daggett, CA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DAG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
116-47-12.1000W/34-51-13.4000N -116.786694/34.853722 (Estimated) |
| Elevation | 1930 ft / 588.26 m (Surveyed) |
| Land | 1087 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Daggett, CA |
| Location | San Bernardino County, CA |
| Magnetic Variation | 15E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Los Angeles |
| Region | AWP - Western-Pacific |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZLA - Los Angeles |
| Tie-in FSS | RAL - Riverside |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAG (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NP3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 5123 x 100 ft (1561 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 50° | 127° |
| Physical elevation | 1923.00 ft | 1909.00 ft |
| Coordinates | 34.852035N / 116.792676W | 34.860985N / 116.779499W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 08/26
| Dimensions | 6402 x 150 ft (1951 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 1930.00 ft | 1909.00 ft |
| Coordinates | 34.851483N / 116.797837W | 34.851483N / 116.776500W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |