Skyhaven Airport (DAW)
Skyhaven Airport (DAW)
DAW
Skyhaven Airport (DAW)
Rochester, NH
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DAW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
070-55-45.4000W/43-17-02.6000N -70.929278/43.284056 (Estimated) |
| Elevation | 321 ft / 97.84 m (Surveyed) |
| Land | 195 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SE of Rochester, NH |
| Location | Strafford County, NH |
| Magnetic Variation | 16W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New York |
| Region | ANE - New England |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZBW - Boston |
| Tie-in FSS | BGR - Bangor |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 15/33
| Dimensions | 4000 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 300.00 ft | 322.00 ft |
| Coordinates | 43.287653N / 70.934932W | 43.280453N / 70.923596W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |