Dubuque Regional Airport (DBQ)
Dubuque Regional Airport (DBQ)
DBQ
Dubuque Regional Airport (DBQ)
Dubuque, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DBQ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
090-42-34.1000W/42-24-07.2000N -90.709472/42.402000 (Estimated) |
| Elevation | 1077 ft / 328.27 m (Surveyed) |
| Land | 1240 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles SW of Dubuque, IA |
| Location | Dubuque County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DBQ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I A S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 13/31
| Dimensions | 6502 x 100 ft (1982 x 30 m) |
| Surface | CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1076.00 ft | 1062.00 ft |
| Coordinates | 42.409311N / 90.715517W | 42.396711N / 90.698479W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALS | MALSR |
Runway 18/36
| Dimensions | 6327 x 150 ft (1928 x 46 m) |
| Surface | CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1073.00 ft | 1033.00 ft |
| Coordinates | 42.409623N / 90.712039W | 42.392265N / 90.712016W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR |