Chester Catawba Regional Airport (DCM)
Chester Catawba Regional Airport (DCM)
DCM
Chester Catawba Regional Airport (DCM)
Chester, SC
Latest photos of Chester Catawba Regional Airport (DCM)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DCM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
081-11-44.8000W/34-47-21.6000N -81.195778/34.789333 (Estimated) |
| Elevation | 657 ft / 200.25 m (Surveyed) |
| Land | 1047 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles N of Chester, SC |
| Location | Chester County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4998 x 100 ft (1523 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 55° | 127° |
| Physical elevation | 642.00 ft | 620.00 ft |
| Coordinates | 34.784412N / 81.199656W | 34.792372N / 81.186093W |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 657.00 ft | 636.00 ft |
| Coordinates | 34.796965N / 81.200396W | 34.783526N / 81.196944W |
| Gradient | 1.40 | 1.40 |
| Traffic pattern | Right | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |