Pryor Field Regional Airport (DCU)
Pryor Field Regional Airport (DCU)
DCU
Pryor Field Regional Airport (DCU)
Decatur, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DCU |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-56-43.3000W/34-39-14.6000N -86.945361/34.654056 (Estimated) |
| Elevation | 592 ft / 180.44 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Decatur, AL |
| Location | Limestone County, AL |
| Magnetic Variation | 01W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZME - Memphis |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DCU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 18/36
| Dimensions | 6107 x 100 ft (1861 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 1° |
| Physical elevation | 588.00 ft | 583.00 ft |
| Coordinates | 34.662439N / 86.945164W | 34.645664N / 86.945561W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |