Dodge City Regional Airport (DDC)
Dodge City Regional Airport (DDC)
DDC
Dodge City Regional Airport (DDC)
Dodge City, KS
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DDC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
099-57-55.5000W/37-45-47.2000N -99.965417/37.763111 (Estimated) |
| Elevation | 2596 ft / 791.26 m (Surveyed) |
| Land | 451 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Dodge City, KS |
| Location | Ford County, KS |
| Magnetic Variation | 08E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Tie-in FSS | ICT - Wichita |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DDC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | III A S 06/1976 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 02/20
| Dimensions | 4649 x 100 ft (1417 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 2595.00 ft | 2564.00 ft |
| Coordinates | 37.755447N / 99.967750W | 37.766231N / 99.959146W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 14/32
| Dimensions | 6899 x 100 ft (2103 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2583.00 ft | 2586.00 ft |
| Coordinates | 37.773159N / 99.972019W | 37.756158N / 99.961494W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |