Decatur Airport (DEC)
Decatur Airport (DEC)
DEC
Decatur Airport (DEC)
Decatur, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DEC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-51-56.4810W/39-50-04.4250N -88.865689/39.834562 (Estimated) |
| Elevation | 682 ft / 207.87 m (Surveyed) |
| Land | 2100 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles E of Decatur, IL |
| Location | Macon County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | St Louis |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZKC - Kansas City |
| Responsible ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEC (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A U 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 06/24
| Dimensions | 8496 x 150 ft (2590 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 06 | 24 | |
|---|---|---|
| Alignment | 59° | 127° |
| Physical elevation | 673.00 ft | 682.00 ft |
| Coordinates | 39.827098N / 88.874517W | 39.839062N / 88.848552W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-box on left | |
| RVR equipment | touchdown | midfield |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 12/30
| Dimensions | 6799 x 150 ft (2072 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 119° | 127° |
| Physical elevation | 678.00 ft | 678.00 ft |
| Coordinates | 39.841251N / 88.874801W | 39.832165N / 88.853653W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 5298 x 150 ft (1615 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 679.00 ft | 672.00 ft |
| Coordinates | 39.841451N / 88.874373W | 39.826909N / 88.874083W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |