Coleman A. Young Municipal Airport (DET)
Coleman A. Young Municipal Airport (DET)
DET
Coleman A. Young Municipal Airport (DET)
Detroit, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DET |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-00-36.6557W/42-24-33.5775N -83.010182/42.409327 (Estimated) |
| Elevation | 626 ft / 190.80 m (Surveyed) |
| Land | 264 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NE of Detroit, MI |
| Location | Wayne County, MI |
| Magnetic Variation | 05W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DET (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3714 x 100 ft (1132 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 63° | 127° |
| Physical elevation | 626.00 ft | 622.00 ft |
| Coordinates | 42.402877N / 83.015739W | 42.407456N / 83.003456W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 15/33
| Dimensions | 5090 x 100 ft (1551 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 15 | 33 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 624.00 ft | 625.00 ft |
| Coordinates | 42.417964N / 83.016238W | 42.406762N / 83.004981W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Fair Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-box on right | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| TDZ lights | No | No |