Deer Park Airport (DEW)
Deer Park Airport (DEW)
DEW
Deer Park Airport (DEW)
Deer Park, WA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DEW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
117-25-42.9000W/47-58-01.4000N -117.428583/47.967056 (Estimated) |
| Elevation | 2211 ft / 673.91 m (Surveyed) |
| Land | 1796 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NE of Deer Park, WA |
| Location | Spokane County, WA |
| Magnetic Variation | 16E (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DEW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 04/22
| Dimensions | 3200 x 60 ft (975 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 61° | 127° |
| Physical elevation | 2188.00 ft | 2183.00 ft |
| Coordinates | 47.962083N / 117.429398W | 47.966301N / 117.417947W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Basic , Fair Condition |
Runway 16/34
| Dimensions | 6100 x 75 ft (1859 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 2211.00 ft | 2186.00 ft |
| Coordinates | 47.976916N / 117.431207W | 47.960195N / 117.431123W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
- MONITOR GLIDER TRAFFIC ON 123.3 ABOVE 5,000 FT MSL.
- MODEL AIRPLANE ACTIVITY ON ARPT.
- COYOTES ON AND INVOF RUNWAYS.
- RY 04/22 HEAVY GLIDER ACTIVITY ON WEEKENDS.
- FARMING OPN ACTIVE ON LAND ADJACENT TO RYS.
- NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT CTC AMGR 509-276-3379.
- RY 16 PREFERRED CALM WIND RY.
- 175 FT TOWER 2000 FT W OF RY 16/34.
- ESTABD PRIOR TO 1959.