Dothan Regional Airport (DHN)
Dothan Regional Airport (DHN)
DHN
Dothan Regional Airport (DHN)
Dothan, AL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DHN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
085-26-58.1000W/31-19-15.7000N -85.449472/31.321028 (Estimated) |
| Elevation | 400 ft / 121.92 m (Surveyed) |
| Land | 1150 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Dothan, AL |
| Location | Dale County, AL |
| Magnetic Variation | 03W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | ANB - Anniston |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DHN (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 8499 x 150 ft (2590 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 401.00 ft | 382.00 ft |
| Coordinates | 31.330589N / 85.461646W | 31.314082N / 85.442383W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |
Runway 18/36
| Dimensions | 5498 x 100 ft (1676 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 395.00 ft | 378.00 ft |
| Coordinates | 31.326541N / 85.445560W | 31.311427N / 85.445558W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes |