Dalhart Municipal Airport (DHT)
Dalhart Municipal Airport (DHT)
DHT
Dalhart Municipal Airport (DHT)
Dalhart, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DHT |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-32-50.6000W/36-01-20.9000N -102.547389/36.022472 (Estimated) |
| Elevation | 3991 ft / 1216.46 m (Surveyed) |
| Land | 1206 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Dalhart, TX |
| Location | Hartley County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Wichita |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DHT (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 03/21
| Dimensions | 5440 x 75 ft (1658 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 45° | 127° |
| Physical elevation | 3983.00 ft | 3982.00 ft |
| Coordinates | 36.017350N / 102.555040W | 36.027945N / 102.542070W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 17/35
| Dimensions | 6400 x 75 ft (1951 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3991.00 ft | 3987.00 ft |
| Coordinates | 36.031119N / 102.546419W | 36.013541N / 102.546363W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |