De Kalb Taylor Municipal Airport (DKB)
De Kalb Taylor Municipal Airport (DKB)
DKB
De Kalb Taylor Municipal Airport (DKB)
De Kalb, IL
Latest photos of De Kalb Taylor Municipal Airport (DKB)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DKB |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-42-20.4710W/41-56-01.8033N -88.705686/41.933834 (Estimated) |
| Elevation | 914 ft / 278.59 m (Surveyed) |
| Land | 316 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles E of De Kalb, IL |
| Location | De Kalb County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DKB (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 02/20
| Dimensions | 7026 x 100 ft (2142 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 02 | 20 | |
|---|---|---|
| Alignment | 19° | 127° |
| Physical elevation | 913.00 ft | 904.00 ft |
| Coordinates | 41.927632N / 88.706785W | 41.945808N / 88.698165W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes | Yes |
Runway 09/27
| Dimensions | 4201 x 75 ft (1280 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 89° | 127° |
| Physical elevation | 911.00 ft | 912.00 ft |
| Coordinates | 41.928996N / 88.718777W | 41.929020N / 88.703338W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | pulsating/steady burning on left |
| REIL | Yes | Yes |