Knoxville Downtown Island Airport (DKX)
Knoxville Downtown Island Airport (DKX)
DKX
Knoxville Downtown Island Airport (DKX)
Knoxville, TN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DKX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-52-25.2000W/35-57-49.8000N -83.873667/35.963833 (Estimated) |
| Elevation | 833 ft / 253.90 m (Surveyed) |
| Land | 200 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles E of Knoxville, TN |
| Location | Knox County, TN |
| Magnetic Variation | 05W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | BNA - Nashville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | BNA (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 08/26
| Dimensions | 3499 x 75 ft (1066 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 75° | 127° |
| Physical elevation | 833.00 ft | 831.00 ft |
| Coordinates | 35.962592N / 83.879382W | 35.965051N / 83.867954W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |