Dillon County Airport (DLC)
Dillon County Airport (DLC)
DLC
Dillon County Airport (DLC)
Dillon, SC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLC |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
079-22-06.9000W/34-26-56.6000N -79.368583/34.449056 (Estimated) |
| Elevation | 133 ft / 40.54 m (Surveyed) |
| Land | 32 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Dillon, SC |
| Location | Dillon County, SC |
| Magnetic Variation | 06W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | AND - Anderson |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | AND (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 07/25
| Dimensions | 3000 x 60 ft (914 x 18 m) |
| Surface | ASPH-P |
| Surface treatment | Aggregate Friction Seal Coat |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 64° | 127° |
| Physical elevation | 133.00 ft | 117.00 ft |
| Coordinates | 34.447243N / 79.373060W | 34.450862N / 79.364120W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*NON-PRECISION MARKINGS ON RUNWAY 7 ARE FADED OUT. |
Non-precision instrument , Poor Condition
*RY 25 MARKINGS FADED. |