Laughlin Afb Airport (DLF)
Laughlin Afb Airport (DLF)
DLF
Laughlin Afb Airport (DLF)
Del Rio, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLF |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
100-46-40.4870W/29-21-33.8160N -100.777913/29.359393 (Estimated) |
| Elevation | 1081 ft / 329.49 m (Estimated) |
| From nearest city | 5 nautical miles E of Del Rio, TX |
| Location | Val Verde County, TX |
| Magnetic Variation | 07E (2005) |
| Airport Use | Private |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | San Antonio |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZHU - Houston |
| Tie-in FSS | SJT - San Angelo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | SJT (NOTAM-d service available) |
Runway 13C/31C
| Dimensions | 8852 x 150 ft (2698 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 13C | 31C | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1081.00 ft | 1067.00 ft |
| Coordinates | 29.367450N / 100.787908W | 29.350108N / 100.768411W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | LOC/GS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | ALSF1 | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13L/31R
| Dimensions | 8315 x 150 ft (2534 x 46 m) |
| Surface | PEM |
| 13L | 31R | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1078.00 ft | 1063.00 ft |
| Coordinates | 29.368219N / 100.784367W | 29.351928N / 100.766053W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 13R/31L
| Dimensions | 6571 x 150 ft (2003 x 46 m) |
| Surface | ASPH |
| 13R | 31L | |
|---|---|---|
| Physical elevation | 1077.00 ft | 1077.00 ft |
| Coordinates | 29.365814N / 100.788267W | 29.352933N / 100.773789W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |