Duluth International Airport (DLH)
Duluth International Airport (DLH)
DLH
Duluth International Airport (DLH)
Duluth, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
092-11-37.1000W/46-50-31.5000N -92.193639/46.842083 (Estimated) |
| Elevation | 1427 ft / 434.95 m (Surveyed) |
| Land | 3020 acres |
| From nearest city | 5 nautical miles NW of Duluth, MN |
| Location | St Louis County, MN |
| Magnetic Variation | 02E (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | Yes |
| Sectional chart | Green Bay |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DLH (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I B S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 03/21
| Dimensions | 5719 x 150 ft (1743 x 46 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 32° | 127° |
| Physical elevation | 1414.00 ft | 1416.00 ft |
| Coordinates | 46.835741N / 92.188270W | 46.849103N / 92.176312W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 09/27
| Dimensions | 10162 x 150 ft (3097 x 46 m) |
| Surface | CONC-F |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 92° | 127° |
| Physical elevation | 1428.00 ft | 1419.00 ft |
| Coordinates | 46.842455N / 92.220290W | 46.841351N / 92.179719W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | touchdown |
| Approach light | ALSF2 | MALSR |
| REIL | No | No |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes | No |