Baraboo Wisconsin Dells Airport (DLL)
Baraboo Wisconsin Dells Airport (DLL)
DLL
Baraboo Wisconsin Dells Airport (DLL)
Baraboo, WI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
089-46-16.5000W/43-31-19.3000N -89.771250/43.522028 (Estimated) |
| Elevation | 979 ft / 298.40 m (Surveyed) |
| Land | 312 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles NW of Baraboo, WI |
| Location | Sauk County, WI |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | GRB - Green Bay |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DLL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 5010 x 75 ft (1527 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 9° | 127° |
| Physical elevation | 977.00 ft | 967.00 ft |
| Coordinates | 43.515595N / 89.771748W | 43.529179N / 89.768868W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 14/32
| Dimensions | 2746 x 100 ft (837 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 972.00 ft | 977.00 ft |
| Coordinates | 43.523969N / 89.776669W | 43.518732N / 89.769230W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*& 32 ENDS MARKED BY YELLOW & BLACK A-FRAMES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |