Columbia Gorge Rgnl/the Dalles Municipal Airport (DLS)
Columbia Gorge Rgnl/the Dalles Municipal Airport (DLS)
DLS
Columbia Gorge Rgnl/the Dalles Municipal Airport (DLS)
The Dalles, OR
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
121-10-05.7926W/45-37-09.6786N -121.168276/45.619355 (Estimated) |
| Elevation | 247 ft / 75.29 m (Surveyed) |
| Land | 997 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NE of The Dalles, OR |
| Location | Lane County, OR |
| Magnetic Variation | 15E (2015) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Seattle |
| Region | ANM - Northwest Mountain |
| Boundary ARTCC | ZSE - Seattle |
| Tie-in FSS | SEA - Seattle |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DLS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 07/25
| Dimensions | 4647 x 100 ft (1416 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 211.00 ft | 243.00 ft |
| Coordinates | 45.620804N / 121.178018W | 45.621247N / 121.159869W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 13/31
| Dimensions | 5097 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 211.00 ft | 239.00 ft |
| Coordinates | 45.623530N / 121.173434W | 45.612134N / 121.161900W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | Yes |