Delaware Municipal - Jim Moore Field Airport (DLZ)
Delaware Municipal - Jim Moore Field Airport (DLZ)
DLZ
Delaware Municipal - Jim Moore Field Airport (DLZ)
Delaware, OH
Latest photos of Delaware Municipal - Jim Moore Field Airport (DLZ)
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DLZ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-06-53.3000W/40-16-46.9000N -83.114806/40.279694 (Estimated) |
| Elevation | 945 ft / 288.04 m (Surveyed) |
| Land | 315 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Delaware, OH |
| Location | Delaware County, OH |
| Magnetic Variation | 06W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | DAY - Dayton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DAY (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 10/28
| Dimensions | 5000 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 10 | 28 | |
|---|---|---|
| Alignment | 98° | 127° |
| Physical elevation | 944.00 ft | 945.00 ft |
| Coordinates | 40.280698N / 83.123666W | 40.278706N / 83.105937W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |