Deming Municipal Airport (DMN)
Deming Municipal Airport (DMN)
DMN
Deming Municipal Airport (DMN)
Deming, NM
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DMN |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
107-43-08.4000W/32-15-44.6000N -107.719000/32.262389 (Estimated) |
| Elevation | 4314 ft / 1314.91 m (Surveyed) |
| Land | 2870 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SE of Deming, NM |
| Location | Luna County, NM |
| Magnetic Variation | 10E (2005) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | ABQ - Albuquerque |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DMN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY |
Runway 04/22
| Dimensions | 5675 x 60 ft (1730 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 52° | 127° |
| Physical elevation | 4311.00 ft | 4303.00 ft |
| Coordinates | 32.256572N / 107.731251W | 32.266264N / 107.716873W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 08/26
| Dimensions | 8018 x 75 ft (2444 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 08 | 26 | |
|---|---|---|
| Alignment | 90° | 127° |
| Physical elevation | 4314.00 ft | 4288.00 ft |
| Coordinates | 32.263020N / 107.728397W | 32.263124N / 107.702465W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |