Carroll County Rgnl/jack B Poage Field Airport (DMW)
Carroll County Rgnl/jack B Poage Field Airport (DMW)
DMW
Carroll County Rgnl/jack B Poage Field Airport (DMW)
Westminster, MD
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DMW |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-00-27.6000W/39-36-29.8000N -77.007667/39.608278 (Estimated) |
| Elevation | 789 ft / 240.49 m (Surveyed) |
| Land | 475 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Westminster, MD |
| Location | Carroll County, MD |
| Magnetic Variation | 11W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Washington |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZNY - New York |
| Responsible ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | DCA - Leesburg |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DMW (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 16/34
| Dimensions | 5100 x 100 ft (1554 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 789.00 ft | 774.00 ft |
| Coordinates | 39.614215N / 77.012450W | 39.602339N / 77.002865W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |