Daniel Field Airport (DNL)
Daniel Field Airport (DNL)
DNL
Daniel Field Airport (DNL)
Augusta, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DNL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-02-21.8000W/33-27-59.7000N -82.039389/33.466583 (Estimated) |
| Elevation | 422 ft / 128.63 m (Surveyed) |
| Land | 146 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles W of Augusta, GA |
| Location | Richmond County, GA |
| Magnetic Variation | 04W (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Atlanta |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZTL - Atlanta |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DNL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGPY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 4002 x 100 ft (1220 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 46° | 127° |
| Physical elevation | 374.00 ft | 422.00 ft |
| Coordinates | 33.460961N / 82.043603W | 33.468633N / 82.034197W |
| Gradient | 1.20 | 1.20 |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
Runway 11/29
| Dimensions | 3733 x 100 ft (1138 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 11 | 29 | |
|---|---|---|
| Alignment | 104° | 127° |
| Physical elevation | 421.00 ft | 419.00 ft |
| Coordinates | 33.469721N / 82.045846W | 33.467288N / 82.033956W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | |
| REIL | Yes | Yes |