Vermilion Regional Airport (DNV)
Vermilion Regional Airport (DNV)
DNV
Vermilion Regional Airport (DNV)
Danville, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DNV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
087-35-43.9000W/40-11-58.9000N -87.595528/40.199694 (Estimated) |
| Elevation | 696 ft / 212.14 m (Surveyed) |
| Land | 817 acres |
| From nearest city | 4 nautical miles NE of Danville, IL |
| Location | Vermilion County, IL |
| Magnetic Variation | 01W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | STL - Saint Louis |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DNV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 03/21
| Dimensions | 6006 x 100 ft (1831 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Porous Friction Course |
| 03 | 21 | |
|---|---|---|
| Alignment | 29° | 127° |
| Physical elevation | 651.00 ft | 697.00 ft |
| Coordinates | 40.193780N / 87.599620W | 40.208168N / 87.589136W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 16/34
| Dimensions | 3999 x 100 ft (1219 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 16 | 34 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 682.00 ft | 656.00 ft |
| Coordinates | 40.203061N / 87.599179W | 40.192498N / 87.595282W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| VGSI | 2-box on left | 2-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |