Duplin Co Airport (DPL)
Duplin Co Airport (DPL)
DPL
Duplin Co Airport (DPL)
Kenansville, NC
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DPL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-58-54.1000W/35-00-00.2000N -77.981694/35.000056 (Estimated) |
| Elevation | 137 ft / 41.76 m (Surveyed) |
| Land | 435 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles NW of Kenansville, NC |
| Location | Duplin County, NC |
| Magnetic Variation | 09W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Charlotte |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZDC - Washington |
| Tie-in FSS | RDU - Raleigh |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DPL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 05/23
| Dimensions | 6002 x 75 ft (1829 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 36° | 127° |
| Physical elevation | 134.00 ft | 136.00 ft |
| Coordinates | 34.993420N / 77.987634W | 35.006700N / 77.975753W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Fair Condition | Non-precision instrument , Fair Condition |
| ILS type | LOCALIZER | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| REIL | Yes | Yes |