Douglas Municipal Airport (DQH)
Douglas Municipal Airport (DQH)
DQH
Douglas Municipal Airport (DQH)
Douglas, GA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DQH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
082-51-38.0391W/31-28-36.2585N -82.860566/31.476738 (Estimated) |
| Elevation | 257 ft / 78.33 m (Surveyed) |
| Land | 496 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles S of Douglas, GA |
| Location | Coffee County, GA |
| Magnetic Variation | 03W (1985) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Jacksonville |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | MCN - Macon |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | MCN (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGRY |
Runway 04/22
| Dimensions | 6000 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 04 | 22 | |
|---|---|---|
| Alignment | 37° | 127° |
| Physical elevation | 250.00 ft | 256.00 ft |
| Coordinates | 31.470174N / 82.866391W | 31.483303N / 82.854742W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/GS | |
| VGSI | 2-light PAPI on left | 2-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR |