Des Moines International Airport (DSM)
Des Moines International Airport (DSM)
DSM
Des Moines International Airport (DSM)
Des Moines, IA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DSM |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
093-39-47.1000W/41-32-02.3000N -93.663083/41.533972 (Estimated) |
| Elevation | 958 ft / 292.00 m (Surveyed) |
| Land | 2625 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles SW of Des Moines, IA |
| Location | Polk County, IA |
| Magnetic Variation | 03E (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | Yes |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Omaha |
| Region | ACE - Central |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | FOD - Fort Dodge |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DSM (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | I C S 05/1973 |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 05/23
| Dimensions | 9003 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-CONC-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 05 | 23 | |
|---|---|---|
| Alignment | 54° | 127° |
| Physical elevation | 916.00 ft | 934.00 ft |
| Coordinates | 41.523368N / 93.677112W | 41.537949N / 93.650568W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown | |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | No | Yes |
Runway 13/31
| Dimensions | 9002 x 150 ft (2744 x 46 m) |
| Surface | ASPH-E |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 912.00 ft | 958.00 ft |
| Coordinates | 41.545606N / 93.674454W | 41.528967N / 93.650153W |
| Traffic pattern | Left | Right |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | ILS/DME |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| RVR equipment | touchdown, midfield, rollout | touchdown, midfield, rollout |
| Approach light | MALSR | ALSF2 |
| CL lights | Yes | Yes |
| TDZ lights | Yes |
- CONTRACT FUEL NOT AVBL; HOWEVER GOVT CONTRACTORS MAY ACPT GOVT CREDIT CARDS.
- TERMINAL RAMP TAXILANE BTN TWY C & D RESTRICTED TO ACFT WITH WINGSPAN OF 118 FT OR LESS.
- BIRDS ON & INVOF ARPT.
- INFORMAL NOISE ABATEMENT PROCEDURES IN EFFECT. EXPECT ATC TO ASSIGN PREFERRED RY.
- SOUTH RAMP PCN 78 R/B/W/T. WEST RAMP PCN 87 R/B/W/T.
- TERMINAL RAMP ALL GATES AIR CARRIER DEICING PRIOR TO PUSHBACK UNLESS APPROVED BY ARPT DIRECTOR.
- MAX ACFT WEIGHT ALL FBO RAMPS 100,000 LBS
- TWR HAS LIMITED VISIBILITY ON TWY P AT TWY P-7 AND AER 05.
- CROSS BLEED ENGINE STARTS ON AIR CARRIER RAMP PROHIBITED.
- PRVDD RWY/TWY MKD IN ACCORDANCE W FAA ADZY CIRCULAR NO 150/5340-IH.