Dansville Municipal Airport (DSV)
Dansville Municipal Airport (DSV)
DSV
Dansville Municipal Airport (DSV)
Dansville, NY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DSV |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
077-42-46.7013W/42-34-14.4878N -77.712973/42.570691 (Estimated) |
| Elevation | 659 ft / 200.86 m (Surveyed) |
| Land | 162 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles NW of Dansville, NY |
| Location | Livingston County, NY |
| Magnetic Variation | 09W (1975) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | BUF - Buffalo |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DSV (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY3 |
Runway 14/32
| Dimensions | 3500 x 100 ft (1067 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 635.00 ft | 660.00 ft |
| Coordinates | 42.573500N / 77.718381W | 42.567563N / 77.708168W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| VGSI | 2-box on left | 4-box on left |
| REIL | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 2443 x 100 ft (745 x 30 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 633.00 ft | 655.00 ft |
| Coordinates | 42.574210N / 77.713376W | 42.567629N / 77.711706W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Poor Condition
*A042 - RWY 18/36 MARKINGS FADED |
Basic , Poor Condition
*A042 - RWY 18/36 MARKINGS FADED |