Dwight Airport (DTG)
Dwight Airport (DTG)
DTG
Dwight Airport (DTG)
Dwight, IL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DTG |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
088-26-19.1230W/41-07-57.4385N -88.438645/41.132622 (Estimated) |
| Elevation | 632 ft / 192.63 m (Estimated) |
| Land | 15 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles N of Dwight, IL |
| Location | Grundy County, IL |
| Magnetic Variation | 02W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Chicago |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZAU - Chicago |
| Tie-in FSS | IKK - Kankakee |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | IKK (NOTAM-d service available) |
Runway 09/27
| Dimensions | 2364 x 21 ft (721 x 6 m) |
| Surface | ASPH-TURF-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 88° | 127° |
| Physical elevation | 629.00 ft | 623.00 ft |
| Coordinates | 41.132509N / 88.442934W | 41.132734N / 88.434357W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Nonstandard , Fair Condition
*09/27 NSTD MKGS DUE TO NARROW WIDTH. |
Nonstandard , Fair Condition |
| REIL | No | |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 18/36
| Dimensions | 1900 x 100 ft (579 x 30 m) |
| Surface | TURF-G |
| 18 | 36 | |
|---|---|---|
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | None | None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |