Detroit Lakes-wething Field Airport (DTL)
Detroit Lakes-wething Field Airport (DTL)
DTL
Detroit Lakes-wething Field Airport (DTL)
Detroit Lakes, MN
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DTL |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
095-53-08.1000W/46-49-30.6000N -95.885583/46.825167 (Estimated) |
| Elevation | 1397 ft / 425.81 m (Surveyed) |
| Land | 288 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Detroit Lakes, MN |
| Location | Becker County, MN |
| Magnetic Variation | 05E (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Twin Cities |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Traffic Pattern Alt | 800 ft |
| Boundary ARTCC | ZMP - Minneapolis |
| Tie-in FSS | PNM - Princeton |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DTL (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 13/31
| Dimensions | 4500 x 75 ft (1372 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 13 | 31 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 1397.00 ft | 1362.00 ft |
| Coordinates | 46.829576N / 95.889633W | 46.820139N / 95.878054W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-box on left | 4-box on left |
| REIL | Yes | Yes |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |
Runway 17/35
| Dimensions | 1880 x 250 ft (573 x 76 m) |
| Surface | TURF-G |
| 17 | 35 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 0° |
| Coordinates | 46.828508N / 95.889756W | 46.823353N / 95.889772W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
None
*RY 17/35 MKD WITH CONES. |
None |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |