Destin-fort Walton Beach Airport (DTS)
Destin-fort Walton Beach Airport (DTS)
DTS
Destin-fort Walton Beach Airport (DTS)
Destin, FL
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DTS |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
086-28-17.3025W/30-24-00.1975N -86.471473/30.400055 (Estimated) |
| Elevation | 22 ft / 6.71 m (Surveyed) |
| Land | 395 acres |
| From nearest city | 1 nautical miles E of Destin, FL |
| Location | Okaloosa County, FL |
| Magnetic Variation | 01W (2000) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SS-SR |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | New Orleans |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZJX - Jacksonville |
| Tie-in FSS | GNV - Gainesville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DTS (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 14/32
| Dimensions | 5001 x 100 ft (1524 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 22.00 ft | 20.00 ft |
| Coordinates | 30.405482N / 86.476341W | 30.394627N / 86.466605W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |