Toledo Suburban Airport (DUH)
Toledo Suburban Airport (DUH)
DUH
Toledo Suburban Airport (DUH)
Lambertville, MI
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DUH |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
083-39-20.7500W/41-44-09.1500N -83.655764/41.735875 (Estimated) |
| Elevation | 669 ft / 203.91 m (Surveyed) |
| Land | 90 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles SW of Lambertville, MI |
| Location | Monroe County, MI |
| Magnetic Variation | 02W (1980) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AGL - Great Lakes |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | LAN - Lansing |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DUH (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | N |
Runway 09/27
| Dimensions | 4851 x 50 ft (1479 x 15 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 09 | 27 | |
|---|---|---|
| Alignment | 87° | 127° |
| Physical elevation | 665.00 ft | 666.00 ft |
| Coordinates | 41.735528N / 83.664639W | 41.736222N / 83.646889W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
| REIL | No | No |
| CL lights | No | No |
| TDZ lights | No | No |