Dubois Regional Airport (DUJ)
Dubois Regional Airport (DUJ)
DUJ
Dubois Regional Airport (DUJ)
Dubois, PA
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DUJ |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
078-53-55.3000W/41-10-41.8000N -78.898694/41.178278 (Estimated) |
| Elevation | 1817 ft / 553.82 m (Surveyed) |
| Land | 399 acres |
| From nearest city | 7 nautical miles NW of Dubois, PA |
| Location | Jefferson County, PA |
| Magnetic Variation | 10W (2010) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | No |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Sectional chart | Detroit |
| Region | AEA - Eastern |
| Traffic Pattern Alt | 983 ft |
| Boundary ARTCC | ZOB - Cleveland |
| Tie-in FSS | AOO - Altoona |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DUJ (NOTAM-d service available) |
| Certification type/date | II A S 04/1990 |
| Federal Agreements | NGYH |
Runway 07/25
| Dimensions | 5503 x 100 ft (1677 x 30 m) |
| Surface | ASPH-TRTD-G |
| Surface treatment | Saw-cut or plastic Grooved |
| 07 | 25 | |
|---|---|---|
| Alignment | 62° | 127° |
| Physical elevation | 1816.00 ft | 1817.00 ft |
| Coordinates | 41.174769N / 78.907555W | 41.181762N / 78.889839W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Precision instrument , Good Condition | Precision instrument , Good Condition |
| ILS type | ILS | |
| VGSI | 4-box on left | 4-light PAPI on left |
| Approach light | MALSR | |
| REIL | Yes |