Moore County Airport (DUX)
Moore County Airport (DUX)
DUX
Moore County Airport (DUX)
Dumas, TX
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DUX |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
102-00-47.9133W/35-51-26.7504N -102.013309/35.857431 (Estimated) |
| Elevation | 3706 ft / 1129.59 m (Surveyed) |
| Land | 326 acres |
| From nearest city | 2 nautical miles W of Dumas, TX |
| Location | Moore County, TX |
| Magnetic Variation | 09E (1990) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Albuquerque |
| Region | ASW - Southwest |
| Traffic Pattern Alt | 1000 ft |
| Boundary ARTCC | ZAB - Albuquerque |
| Tie-in FSS | FTW - Fort Worth |
| FSS on Airport | No |
| FSS Phone | 817-541-3474 |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | DUX (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 6001 x 100 ft (1829 x 30 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 23° | 127° |
| Physical elevation | 3706.00 ft | 3698.00 ft |
| Coordinates | 35.848789N / 102.017623W | 35.863949N / 102.009664W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Non-precision instrument , Good Condition | Non-precision instrument , Good Condition |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on right |
Runway 14/32
| Dimensions | 3100 x 60 ft (945 x 18 m) |
| Surface | ASPH-G |
| 14 | 32 | |
|---|---|---|
| Alignment | 127° | 127° |
| Physical elevation | 3698.00 ft | 3700.00 ft |
| Coordinates | 35.863229N / 102.015151W | 35.855743N / 102.010172W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |