Stuart Powell Field Airport (DVK)
Stuart Powell Field Airport (DVK)
DVK
Stuart Powell Field Airport (DVK)
Danville, KY
| FAA Information Effective | 2013-12-12 |
| Airport Identifier | DVK |
| Airport Status | Operational |
| Longitude/Latitude |
084-46-10.1922W/37-34-39.2705N -84.769498/37.577575 (Estimated) |
| Elevation | 1022 ft / 311.51 m (Surveyed) |
| Land | 170 acres |
| From nearest city | 3 nautical miles S of Danville, KY |
| Location | Boyle County, KY |
| Magnetic Variation | 03W (1995) |
| Airport Use | Open to public |
| Wind indicator | Yes |
| Segmented Circle | Yes |
| Control Tower | No |
| Lighting Schedule | SEE RMK |
| Beacon Color | Clear-Green (lighted land airport) |
| Landing fee charge | No |
| Sectional chart | Cincinnati |
| Region | ASO - Southern |
| Boundary ARTCC | ZID - Indianapolis |
| Tie-in FSS | LOU - Louisville |
| FSS on Airport | No |
| FSS Toll Free | 1-800-WX-BRIEF |
| NOTAMs Facility | LOU (NOTAM-d service available) |
| Federal Agreements | NGY |
Runway 01/19
| Dimensions | 1971 x 75 ft (601 x 23 m) |
| Surface | ASPH-G |
| Surface treatment | Rubberized Friction Seal Coat |
| 01 | 19 | |
|---|---|---|
| Alignment | 8° | 127° |
| Physical elevation | 1014.00 ft | 1021.00 ft |
| Coordinates | 37.578233N / 84.774511W | 37.583588N / 84.773572W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking | Basic , Good Condition | Basic , Good Condition |
Runway 12/30
| Dimensions | 5000 x 75 ft (1524 x 23 m) |
| Surface | ASPH-F |
| 12 | 30 | |
|---|---|---|
| Alignment | 122° | 127° |
| Physical elevation | 1014.00 ft | 1016.00 ft |
| Coordinates | 37.579852N / 84.775059W | 37.572669N / 84.760356W |
| Traffic pattern | Left | Left |
| Runway marking |
Non-precision instrument , Good Condition
*AIM POINT MARKINGS 1200 FT FROM MARKED THLD. |
Non-precision instrument , Good Condition |
| ILS type | LOC/DME | |
| VGSI | 4-light PAPI on left | 4-light PAPI on left |
| REIL | Yes |